×
Seben Haritası
Solaklar Kayaevleri
Seben Haritası
Muslar Kayaevleri
Seben Haritası
Sendik Kayaevleri
Seben Haritası
Çeltikdere Kayaevleri
Seben Haritası
Seylik Kayaevleri
Seben Haritası
Kabak Köyü Kaya Yerleşimi
Seben Haritası
Çeltikdere Bizans Kilisesi
Seben Haritası
Hoçaş Nekropol Alanı
Seben Haritası
Fosil Ormanı
Seben Haritası
Yuva Arkeolojik Yerleşimi
Seben Haritası
Kozyaka Anıt Evi
Seben Haritası
Seben Gölü
×
#
Gezilecek Yerler

Seben Gölü

#

Bolu-Seben yolu üzerinde ilçeye 20 km mesafe de Taşlıyayla Mevkisi'nde bulunan Seben Gölü, bölgenin en büyük gölü durumunda ve Abant Gölü'nün 7 katı büyüklüğünde.
Çevresinin uzunluğu 22 km, derinliği 14 metre, kapladığı alan 8.3 km kare ve su toplama kapasitesi 50 milyon metreküp olan Seben Gölü, doğal güzelliğinin yanı sıra Seben'e elektrik sağlayacak ve ovada yaklaşık 40 bin dekarlık alanın sulanmasına da imkan verecek.

Kartalkaya Kayak Merkezi

#

Türkiye'nin en tanınmış kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya'nın Seben sınırları içinde olduğunu bilen sayısı pek azdır. Kartalkaya, kayak, snowboard gibi her türlü kış sporlarının yapılabileceği bir alandır. Ayrıca tatil ve dinlenme amaçlı da kullanılmaktadır.

Türkiye’nin en gözde kış tatil merkezlerinden olan Kartalkaya, çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.


Pavlu Kaplıcaları

#

Seben kurulmadan önce kaza olarak da Osmanlı arşivlerinde adı geçen Pavlu'dan (Pavlu-Pavli) ismini alan kaplıcalar, ilçeye 14 km mesafede, Kesenözü köyü yakınında yer almaktadır. 1894 yılında Bolu'da incelemeler yapan Fransız Vital Cuinet buranın çeşitli hastalıklara iyi geldiği gerekçesiyle çevrede oldukça itibar gördüğünü belirtmektedir.

Fosil Ormanları

#

Fosil Ormanı Hoçaş Köyü fosil ormanı, Seben'e 16 km mesafede bulunuyor. Muhtelif ebattaki taşlaşmış ağaç gövdelerinden meydana gelen fosil ormanı, dünyanın tarihi ve üzerinde yaşanılan toprakların geçirmiş olduğu değişimleri öğrenmek açısından bilimsel önem taşıyor. Buna ek olarak, eko turizm ve doğa temelli yaygın eğitim fırsatları açısından da önemli.