×
Seben Haritası
Solaklar Kayaevleri
Seben Haritası
Muslar Kayaevleri
Seben Haritası
Sendik Kayaevleri
Seben Haritası
Çeltikdere Kayaevleri
Seben Haritası
Seylik Kayaevleri
Seben Haritası
Kabak Köyü Kaya Yerleşimi
Seben Haritası
Çeltikdere Bizans Kilisesi
Seben Haritası
Hoçaş Nekropol Alanı
Seben Haritası
Fosil Ormanı
Seben Haritası
Yuva Arkeolojik Yerleşimi
Seben Haritası
Kozyaka Anıt Evi
Seben Haritası
Seben Gölü
×
#
Yayla Gezisi

YAYLA GEZİSİ

Yaylalar - Piknik alanları Seben, ortalama 1400-1500 rakıma sahip Aladağ ve Seben Dağı çevresinde toplanmış birçok yaylaya sahiptir. Güneyce ve Yağma gibi birkaç köy dışında genellikle tüm köylerin yaylası bulunmaktadır.

#

Doğal ve Huzurlu Ortam

YAYLALAR

Yörede “çanta ev" olarak anılan eski tip yayla evlerinin halen varlığını sürdürdüğü Kızık Yaylası, Gerenözü Yaylası ve Haccağız Yaylası gibi bilinen yaylaların yanı sıra özellikle Seben Gölü etrafında bulunan Dedeler, Alpagut, Solaklar ve Kozyaka gibi yaylalar göl ile birlikte daha da revaç bulmaya başlamıştır.

Eskiden sadece bir gelenek olarak devam eden ve hayvancılıkla bağımlı olarak görülen yayla kültürü, son yıllarda turizm hareketliliğinin artması ile birlikte dinlenme, temiz hava ve sağlıklı yaşam gibi konular nedeniyle de tercih edilir hale gelmiştir. Seben-Bolu yolu üzerinde özellikle Seben Gölü'nün bulunduğu yer olan Taşlıyayla etrafında ve Seben- Kıbrıscık yol ayrımından sonra Kıbrıscık'a giderken çok sayıda yayla görme imkanı vardır. Kızık Yaylası da Seben-Bolu yolu üzerindedir ve Bolu'ya 25 kilometre uzaklıktadır.

Seben Gölü’nün etrafı, yaylara yakın alanlar, Kızık Yaylası kenarı ile eski Seben Yolu'nun geçtiği Zincirlikuyu mevkisi piknik alanı olarak tercih edilmektedir.